COWI køber stor norsk rådgivervirksomhed 

Den dansk ejede rådgivervirksomhed, COWI A/S, har tilbudt at købe aktierne i den norske rådgivervirksomhed, Interconsult ASA. En samlet koncernledelse og en enig bestyrelse i Interconsult anbefaler de norske aktionærer at sælge deres aktier til COWI.
En sammenlagt rådgiverkoncern vil med i alt 3500 ansatte og en omsætning på 2,6 mia. DKK udgøre en ledende nordeuropæisk rådgiverkoncern med førende markedspositioner i Danmark og Norge samt på en række internationale markeder.

COWI tilbyder alle ca. 400 aktionærer i Interconsult at købe deres aktier. Det er målet, at den endelige købsaftale bliver underskrevet i december, så ejerskiftet bliver en realitet ved årsskiftet efter en due diligence proces.

Nuværende og tidligere medarbejdere i Interconsult ejer ca. 60 pct. af aktierne i selskabet, mens fire store aktionærer ejer ca. 40 pct. tilsammen. De fire store aktionærer er Den norske stats oljeselskap AS (Statoil) ca. 11 pct., Sinvent AS ca. 11 pct., Den norske Bank ASA ca. 9,5 pct., Fokus Bank ASA ca. 5,5 pct.

Enighed om kultur, værdier og forretning

COWI ser Norge som et af de mest lovende satsningsområder, som led i sin forretningsmæssige vision om at blive en markedsledende rådgiverkoncern i Nordeuropa.

Interconsult med 650 ansatte og en omsætning på over 500 mio. NOK ønsker på sin side at blive den ledende rådgiver i Norge. Som led i realiseringen af denne vision har selskabet søgt den rette skandinavisk baserede industrielle partner.

De to selskaber er tæt på hinanden i opfattelse af værdier, virksomhedskultur og forretningspolitik.

"COWIs selskaber i udlandet har bevaret en høj grad af selvstændighed. Vi har erfaring for, at et selskab udvikles bedst, når moderselskabet udviser respekt for de grundlæggende værdier og kulturer, og selskabet samtidig tilbydes at deltage i de fordele, COWI som en større, international virksomhed kan tilbyde," siger Klaus H. Ostenfeld, adm. direktør i COWI.

"En samlet konsernledelse og et enstemmig styre anbefaler at aksjonærene selger alle sine aksjer til COWI A/S. Dette fordi det er inngått en avtale som representerer en god industriell løsning for Interconsult og de ansatte. Konsernledelsen mener også at avtalen sikrer aksjonærene en pris som avspeiler de verdier og det potensiale som ligger i selskapet. Med dette vil vi få en profesjonell eier som er en internasjonal anerkjent bransjeaktør som umiddelbart vil styrke vår posisjon både nasjonalt og internasjonalt," siger Frode Kværneng, adm. direktør i Interconsult.

Klaus H. Ostenfeld og Frode Kværneng tilføjer, at de ser store muligheder for at høste positive synergigevinster inden for bl.a. samkøring af administrative og IT-systemer, faglig udvikling, udvikling af nye rådgiverydelser og markedsføring.

Interconsult og Hjellnes COWI i Norge

Det er hensigten, at Interconsult og COWIs norske datterselskab, Hjellnes COWI (130 ansatte og en omsætning på 127 mio. NOK), skal samkøres i forhold til markedet. De to selskaber kører indtil videre under egne navne og regi. Med tiden er det målet, at de to selskaber integreres.

Det er hensigten, at Interconsult/Hjellnes COWI skal udvikles og vokse yderligere for at fastholde sin position i Norge. De to selskaber kender bl.a. hinanden fra et glimrende samarbejde inden for den norske sygehussektor.

Interconsult/Hjellnes COWI bliver den største forretning i COWI-koncernen uden for Danmark. Interconsults administrerende direktør, Frode Kværneng, vil indgå i den overordnede strategiske ledelse af COWI-koncernen.

Publiceret 14.10.2002


Interconsult ASA 
Interconsult ASA er baseret i Oslo, har 650 ansatte og omsætter 500 mio. NOK. Selskabet har kontorer i 20 norske byer.

Interconsult arbejder inden for:

  • Energi og miljø
  • Miljø- og trafikanlæg, areal- og trafikplanlægning, kommunal teknik, by- og regionsplanlægning
  • Industri og offshore
  • Bygge og anlæg
  • Sundhed
  • Softwareudvikling
  • Interconsult arbejder også internationalt med kontorer i bl.a. Østeuropa og Afrika.
COWI-koncernen har 2800 ansatte og en omsætning på 2,1 mia. DKK. COWI rådgiver inden for ingeniørteknik, miljø og samfundsøkonomi i Danmark og på 100 markeder verden over. Selskabet har hovedkontor i Lyngby og kontorer i ni andre danske byer. COWI har 13 udenlandske datterselskaber. COWI har drevet virksomhed i Norge siden 1983. Først med selskabet COWIplan. I 1992 fusionerede COWIplan og firmaet Hjellnes til Hjellnes COWI, som ud over de norske aktiviteter arbejder internationalt gennem Norplan. Hjellnes COWI er også partner i Aviaplan. COWIs hovedaktionær er COWIfonden.