Et flot spil
Panelerne, der er delvist transparente, er monteret med rustfri stålbeslag. Der er skjulte elinstallationer, og panelerne ligger som store persienner, hvor lyset giver et flot spil ned i atriumgården.
Ud over at producere strøm fungerer solcelleanlægget også som solafskærmning. Solcellepanelerne er designet af arkitekt Stig Mikkelsen fra DISSING+WEITLING.
"DR er en virksomhed, der har et stort energiforbrug. Ved at bruge vedvarende energi signalerer man, at ikke alene private husholdninger, men også virksomheder med et stort energiforbrug, forholder sig seriøst til omstillingen til miljøvenlige energiformer," lyder det fra dommerkomiteen.
En del af et større energikoncept
Solcelleanlægget på DR Byens segment 2 udgør 650 m2 og indgår som en del af et større energikoncept i DR Byen, hvor man opfører Danmarks største solcelleanlæg på 1.060 m2.
Anlægget er en del af IT-ECO projektet, hvor man demonstrerer energibesparelser gennem innovative og realistiske energiløsninger til moderne it-tungt erhvervsbyggeri.
I energikonceptet indgår også grundvandskøling, hvor man køler grundvandet mest muligt ned om vinteren ved at benytte frikøling.
Demonstrationsprojektet, som er udviklet af COWI, modtager 11,5 mio. kr. i støtte fra EU's ENERGIE program.
Sparer strøm
"Det overordnede energikoncept handler om at spare strøm - her er solcellerne prikken over i' et," fortæller Reto M. Hummelshøj, der er COWIs projektleder for IT-ECO-projektet.
"Princippet er, at man anvender udeluft og grundvand til at køle DR Byen og hovedsageligt dækker strømforbruget til at drive grundvandskøleanlægget med strøm fra solcelleanlægget. Dermed kan man reducere elforbruget med 75 pct. i forhold til traditionel kompressorkøling."
Af Christina Tækker, cht@cowi.dk
Publiceret: 9.10.2006