For eksisterende og nye virksomheder udfører COWI målinger, beregninger og kildestyrkebestemmelser. Ved støjkortlægning udarbejder vi støjkort som dokumentation, lige som vi også udarbejder nødvendige miljøansøgninger og VVM-redegørelser, hvor fremtidige støj- og vibrationspåvirkninger af omgivelserne bestemmes.
Dokumentering af støjforholdene
COWI vurderer, om støj fra industri giver anledning til støjproblemer hos naboer, så der kan tages højde for dette meget tidligt ved planlægning af nyt byggeri.
I andre tilfælde kan der være beboere, der klager til kommunen over industristøj fra eksisterende industriel aktivitet. Eller det kan være en betingelse i en virksomheds miljøgodkendelse, at støjforholdene løbende dokumenteres.
I alle tilfælde foretager COWI beregninger eller målinger og udarbejder dokumentation og forslag til forbedringer. I visse situationer skal lavfrekvent støj også undersøges med tilhørende særlige grænseværdier og metoder.
Støjberegninger
For at vurdere støjforholdene er det nødvendigt at få overblik over den samlede støj fra virksomheden, samt hvilke støjkilder der giver de største bidrag til den samlede støj i omgivelserne.
Det er ofte mest hensigtsmæssigt at beregne støjen frem for at måle den. Ved beregning sikres, at kun virksomhedens støjbidrag indgår i den beregnede støj.
De meteorologiske forhold sikres i overensstemmelse med Miljøstyrelsens krav ved at opgøre støjen, og efterfølgende er det muligt at adskille støjbidraget fra de enkelte kilder, så det kan belyses, hvordan støjen begrænses bedst og billigst.
COWI indhenter de nødvendige data til støjberegningen. Hvis kildedata ikke er kendt, udføres kildestyrkemålinger ved de enkelte støjkilder. Beregningerne foretages ved hjælp af validerede og testede softwareprogrammer. De resulterende støjkort og punktberegninger dokumenterer støjbelastningen.
Støjmålinger
I nogle tilfælde udføres der kontrolmålinger af støjniveauerne. Målingerne foretages ofte om natten, dels fordi der er lavere støjgrænser i denne periode, og dels fordi der er færre forstyrrelser fra andre støjkilder.
COWI måler vindforhold, korrigerer for baggrundsstøj, frasorterer uvedkommende støj og vurderer, om støjbelastningen skal have et tillæg på +5 dB på grund af forekomst af rene toner eller impulser.
Støjen reduceres
Hvis det ved beregning eller måling konstateres, at støjgrænserne er eller vil blive overskredet, anviser COWI, hvordan støjen kan reduceres, enten ved at stille krav til støjkilderne, eller ved at foreslå en bedre placering af dem.
Alternativt kan der udføres støjdæmpende foranstaltninger i form af lyddæmpere, afskærmning eller indkapsling af støjkilder.